Ukrayna, Rus uçağı A-50’yi vurup düşürdü

24 Şubat 2022’de başlayan Ukrayna savaşı bugün üçüncü yılına girdi. Savaşta en az 10 bin sivil hayatını kaybederken, 14 milyon Ukraynalı da yerinden edildi. Gelinen noktada müzakere masası her iki taraf için de uzak bir seçenek olarak durmaya devam ediyor.

A-50 CASUS UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ

Ukrayna için cephede işler giderek zorlaşırken, savaşın yıldönümünde bir kötü haber de Rusya’ya geldi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rusya için stratejik öneme sahip A-50 casus uçağını düşürdüklerini açıkladı. Uçağın düşürüldüğü anların görüntülerini paylaşırken, Rusya olayı yalanlamadı.

“RUSYA’YI TEBRİK EDİYORUZ”

Ukrayna askeri kaynakları, uçağın Karadeniz’in en kuzeyinde yer alan Rusya şehri Rostov-on-Don ile daha güneydeki Krasnodar arasında vurulduğunu açıkladı.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Mykola Oleshchuk, A-50’yi düşüren ekibe ve istihbarat servisine teşekkür ederken Rusya’ya da alaycı bir mesaj gönderdi ve “İşgalcilerin Vatan Savunucuları Günü’nü tebrik ediyoruz” dedi. “Vatan Savunucuları Günü” Rusya’nın 23 Şubat’ta kutladığı askeri bir bayram.

RUSLARDAN “DOST ATEŞİ” İDDİASI

Rus ordusuyla bağlantılı bir Telegram kanalı, uçağın dost ateşi sonucu düşmüş olabileceğini öne sürdü. “Fighterbomber” adlı kanalda uçağın düşürüldüğü doğrulandı ancak “Şu anda kimin düşürdüğü bilinmiyor.” ifadesi yer aldı.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz hafta da toplam 5 Rus savaş uçağını imha ettiklerini açıklamıştı. Konuyla alakalı Rusya cephesinen yalanlama gelmemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x