Tuhaf olay: Kaçak maymun dağlık bölgede görüldü

Pazar günü İskoçya’nın Inverness yakınlarındaki Highland Yaban Hayatı Parkı’ndan kaçan makak maymunu, uzmanlar tarafından takip ediliyor. Yeni drone görüntüleri, maymunun İskoç Dağlık Bölgesi’ne kaçtığını ortaya koydu.

Yerel halk, kaçan hayvanı görmeleri halinde bölgeden uzak durmaları konusunda uyarılırken maymun avı sürüyor.

Mirror’ın haberine göre maymun, Avrupa Nesli Tükenmekte Olan Türler Programı kapsamında hayvanlar vakfı alanında tutuluyor ve kar maymunları da parkta korunan bir tür olarak tutuluyor.


İskoçya Kraliyet Zooloji Derneği’nin yakın zamanda Daily Star’ın haberine göre bir makakın kaçışını doğruladığı ortaya çıktı. Söz konusu maymunun “zor durumda” olduğuna inanılıyor ve İskoç yetkililer hâlâ hayvanı yakalamaya yaklaşmış değil.

Maymunla temasa geçen Carl Nagle ve Tiina Salzberg çifti, arsız şempanzenin İskoçya’da dolaşırken “öfkeli” olduğunu ve “bir maceraya” hazır olduğunu söyledi.

Salzberg şunları söyledi: “Sanki birkaç gündür öfkeden deliye dönmüş gibi. Onun bulunmasını çok istiyoruz ve ikimiz de maymunun güvende olmasını istiyoruz. Maymun kesinlikle bir macera yaşadı ve Muhtemelen macerayı kısa kesmenin zamanı gelmiştir.”

Maymun hâlâ serbest olmasına rağmen Bayan Salzberg onun “süper sevimli” bir yaratık olduğunu ekledi. Şöyle ekledi: Kesinlikle çılgıncaydı, en iyi video ve kamera açılarını elde edebilmek için ikimiz de diğerini yoldan çekmeye çalışırken birbirimize dirsek atıyorduk. İnanılmazdı, eminim hayatta bir kez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x