Tekrar Yeni Gibi Görünmesini Sağlamak İçin Bir Halı Nasıl Temizlenir?

Halıların Derin Temizliği Nasıl Yapılır?

Küçük halıların kuru temizleme mi, nokta temizleme mi yoksa yıkanması mı gerektiğini belirlemek için bakım etiketlerine bakın. Yalnızca kuru temizleme etiketi, halının renginin solmadığını gösterebilir. Nokta temizlemeden önce test edin. Halının yıkanabilir olduğunu belirlediğinizde , onu hassas programda makinede yıkayın. Uzun saçakların dolaşma riskini azaltmak için, saçakları birkaç parçaya bölün ve her birini beyaz iple sarın. Halıyı karıştırıcıdan korumak için fileli bir çamaşır torbasına veya fermuarlı yastık kılıfına yerleştirin ve soğuk suda, hafif programda yıkayın.

Islak halıları bir çamaşır kurutma askısının, çıtalı bir piknik masasının veya bir verandaya, verandaya veya geçide yığılmış birkaç tuğlaya asın. Islak bir halıyı tek bir çamaşır ipinin üzerine asmak, kurudukça halının şeklini bozacaktır. Halıya benzer sentetik elyaftan yapılmış küçük kilimler, küçük bir çalışma masasına veya bir bez, eski çarşaflar veya havlularla korunan bir tezgah üzerine kurumaya bırakılabilir.
Alan kilimleri her 12-18 ayda bir derinlemesine temizlikten faydalanacaktır. Ticari temizlik ürünlerini ilk kez kullanırken, halının küçük bir alanını test ederek renginin solmadığından ve üründen başka şekilde zarar görmediğinden emin olun. Büyük bir halıyı iyice temizlemek için onu vinil veya beton bir yüzeye yerleştirin, halı temizleme köpüğü uygulayın ve talimatlara göre ovalayın. Durulayarak veya vakumlayarak bitirin. Değiştirmeden önce halının kuru olduğundan emin olun.

Kuru temizleme aynı zamanda küçük ve orta boy halılar için de bir seçenek olabilir; bakım talimatları için etiketleri kontrol edin.

Halılardan Lekeler Nasıl Çıkarılır ?
Halınız lekelendiğinde zaman çok önemlidir . Lekeyi ovalamayı değil, kurutmayı ve mümkün olduğu kadar çabuk dökülen nemi gidermeyi unutmayın.

Alkol ve alkolsüz içecekler: 1 çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı , 1 litre ılık su ve 1/4 çay kaşığı beyaz sirke kullanın . Lekeye uygulayın, durulayın ve ardından kurulayın.

Kahve veya çay: Yukarıdaki deterjan karışımını kullanarak lekeye uygulayın, durulayın ve kurutun. Leke kalırsa ticari bir nokta halı temizleyicisi kullanın.

Yağ bazlı lekeler: Tereyağı, margarin veya sos gibi yiyecekler için kuru solventli nokta halı temizleyicisi kullanın.

Sakız: Yapabildiğinizi soyun, ardından buz küplerini plastik bir torbaya koyun ve sertleşmesi için kalan sakızın üzerine koyun. Sakızı bir kaşık veya kör bıçakla kazıyın . Gerekirse süpürün ve kuru solventli bir nokta temizleyici kullanın.

Boya: Akrilik ve lateks boya için leke hala ıslakken deterjan solüsyonuyla lekeyi temizleyin. Renk kalırsa, alkolle silin. Yağ bazlı boya için, arka yüzeye kadar ıslanmamasına dikkat ederek kokusuz mineral alkollü sünger kullanın.

Domates sosu: Soğuk su ile sünger, deterjan solüsyonu veya narenciye-oksijen temizleyici ile hafifçe silin. 1 bardak beyaz sirke ve 2 bardak sudan oluşan solüsyonla durulayın ve kuruyana kadar kurulayın.
İdrar ve kusma: Deterjan solüsyonu veya narenciye-oksijen temizleyici uygulayın, durulayın ve kuruyana kadar kurulayın.

Erimiş balmumu: Sakızla aynı işlemi uygulayın, plastik bir torbadaki buz küpleriyle sertleştirin ve kazıyın. Temiz beyaz bir bezi veya pamuğu alkolle nemlendirin ve kalan balmumunu çıkarmak için kurulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x