Nintendo’nun dava açmasıyla Yuzu ve Citra emülatörleri kapatıldı

Oyun devi Nintendo, kendi oyun konsollarının oyunlarını taklit eden bu yazılımlara karşı açtığı dava sonucunda büyük bir zafer kazandı. Bu gelişme, oyun dünyasında geniş çapta yankı buldu ve emülatör kullanıcıları arasında büyük bir hayal kırıklığına neden oldu. Nintendo, oyunlarının yasadışı kopyalanmasına ve dağıtılmasına karşı uzun süredir savaş açmış durumda ve bu son dava, şirketin bu yöndeki kararlılığının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Nintendo’nun Tropic Haze şirketine karşı açtığı dava sonuçlandı. Tropic Haze, Yuzu Switch emülatörünün geliştiricisi olarak biliniyor. Mahkeme kararı, Yuzu’nun temel olarak Nintendo Switch oyunlarını oynatmak ve bu oyunların korumasını aşmak amacıyla tasarlandığına hükmetti ve emülatörün yaratıcılarını her türlü ilgisi veya dağıtımını durdurması için kalıcı bir yasaklama kararı çıkardı.

Tropic Haze’e, Nintendo’ya 2.400.000 dolar tazminat ödemesi emredildi. Aynı zamanda Yuzu’nun geliştirilmesi, tanıtımı ve dağıtımı ile ilişkili her türlü yazılım veya kaynak kodunun derhal durdurulması gerekiyor. Geliştirici, web sitesini ve sosyal medya varlığını, Discord sunucusu dahil olmak üzere kapatmak zorunda kalacak ve yuzu-emu.org alan adını Nintendo’ya devretmek zorunda.

3DS emülatörü Citra da bu karardan etkilendi (mahkeme belgelerinde açıkça adı geçmese de) Citra, Yuzu’nun arkasındaki aynı kişiler tarafından yaratıldı ve artık Nintendo’nun telif hakkı ile korunan oyunları veya işletim sistemlerini ihlal eden herhangi bir projede çalışmaları yasaklandı.

Yuzu’nun yaratıcıları, sosyal medya sayfalarında bir açıklama yayınladı ve bu açıklama, web sitelerinde daha önce bulunan tüm içeriklerin yerini aldı. Açıklama, Nintendo oyunlarının korsanlıkla kullanımını sağladıkları için özür diliyor ve bunun hiçbir zaman niyetleri olmadığını belirtiyor. Yapılan açıklamanın özeti aşağıdaki gibi, tamamını yukarıda bulabilirsiniz.

“Korsanlık hiçbir zaman niyetimiz olmadı ve video oyunları ile video oyun konsollarındaki korsanlığın son bulması gerektiğine inanıyoruz,” açıklamada deniliyor. “Bugünden itibaren kod depolarımızı çevrimdışına alacak, Patreon hesaplarımızı ve Discord sunucularımızı durduracak ve yakında web sitelerimizi kapatacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x