Hukuk Mücadelesi 2009’dan Beri Sürüyordu AİHM Kararını Açıkladı

Mart 2009’da, Federasyon yasal olarak tanınan bir dini topluluk olarak kabul edilmek için Avusturya kurumlarına başvurdu. Ancak Avusturya’daki ‘İslam Dini Cemaati’, Alevilerin taleplerine olumsuz yanıt verilmesini istedi.

Avusturya İçişleri Bakanlığı (ATF), Aleviliğin İslam’ın dini doktrinine taban tabana zıt bir inanç olduğunu savundu ve bu nedenle talepleri reddetti. Ancak Alevi inancının İslami olarak tanımlandığını İslam Yasası kapsamında kabul edildi.

Ancak, Anayasa Mahkemesi 1 Aralık 2010’da bu kararı iptal etti. Bunun üzerine İslam Dini Cemaati, tekrar Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu, ancak görüşmeyi reddedildi. Ardından, olay Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşındı ve bu mahkeme İslam Dini Cemaati’ni haklı buldu. Ancak, bu süreç boyunca Aleviler haksız bulundu ve konu sonunda AİHM’ye taşındı.

AİHM KARARI VE SONUÇLARI

AİHM, İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşme’nin 9. maddesi gereğince Aleviliğin İslam’dan ayrı bir inanç olduğunu kabul etti. Ayrıca, ATF’ye manevi zarar tazminatı olarak 10 bin euro ve masraflar için 20 bin euro ödenmesine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x