Göksel Gümüşdağ’dan Dikkat Çeken Açıklamalar:

Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, katıldığı bir programda futbolun gündemine ilişkin konular hakkında açıklamalar yaptı.

Asist Analiz’de ‘Az Önce Konuştum Spor’un konusu olan Gümüşdağ, “Biz bir ilçe takımıyız. Biz asırlık çınarlarla yarış halindeyiz” dedi. Göksel Gümüşdağ, 3 büyük kulüp TFF’nin istifasını istediğini hatırlatınca “Mehmet Bey (Büyükekşi), düzgün bir insan. Bilerek bir yanlışın içinde olmaz ama ısıtılması gereken noktalar var. Yayın ihaleleri de başarı, yaklaşık yüzde 116’lık bir artış var. İyi şeyler de görülmesi lazım” şeklinde konuştu. Asist Analiz’de yer alan röportajın soru ve cevapları şöyle:

ŞEHİR FUTBOL GRUBU ANLAŞMASI NASIL OLDU?

“Bir işbirliği anlaşması imzaladı. 3.5 bir anlaşma bu. Eğer bu süreçte iyi bir ilişki oluşursa sonrasında devamı olabilir. Ben yapılmayanları yapmayı seviyorum. Geçmişte bunun benzeri için Bundesliga’da uğraştım. Borussia Mönchengladbach ile işbirliği anlaşması için uğraştık ama Bundesliga Yönetimi bu tarz anlaşmalara Sıcak bakmadığı için son aşamada tıkandı.Sonra da geriye doğru başka arayışlara geçtim.Baktığınızda 10 yaşında ve 10 yılda sadece 2 kez Avrupa’ya gidemedi Başakşehir.Kupa finalleri, 6’nıncı şampiyon olarak tarihte geçti Başakşehir.Şampiyonlar Ligi’nde oynadık, başarılarımız var. “

ŞAMPİYON OLDUKTAN SONRA OKAN BURUK’U ERKEN GÖNDERDİĞİNİZİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

“Biz sadece sportif başarıya göre teknik direktörle ilgili karar vermez. Baktığınızda Okan Buruk, Başakşehir’de misyonunu tamamladı. Şampiyon oldu. Okan, benim çok değerli bir kardeşim. Şampiyonluktan sonra genellikle başka sıkıntı yaşayabilirdi. Dolayısıyla konuşup doğru bir çıkış oldu.”

ŞEHİR FUTBOL GRUBU, NEDEN BAŞAKŞEHİR’İ TERCİH ETTİ?

“Çok doğru bir yapılanmamız var. Biz anonim şirketiz. Doğru yönetiliyoruz, başarılar var ve sürekli Avrupa’ya gitmemize dikkatlerine dikkat çekti.”

TÜRK FUTBOLU İYİ YÖNETİLİYOR MU BOYUT? 3 BÜYÜK KULUP, TFF’NİN İSTİFASINI İSTİYOR. SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

“Mehmet Bey, düzgün bir insan. B yoluyla bir yanlışın içinde olmaz ama sağlanan noktalar var. Hakem akademisi yoktu, şu an beklenen startını verdiler. Avrupa’dan bazı modeller de buraya getirmemiz gerekiyor. VAR’ı da zamanında yükseltildi, itiraz edenler ama vardı Bugün ofsayttan gol kalmadı.Türkiye’ye VAR’ı gelen insan benim.Mehmet Bey’in olduğu yerde şaibe parasına inanmıyorum ama aşağılara ne kadar hakim olduğunu bilmiyorum.Rahatsızlık veren noktalara eğilmesi ve bunların izleri için çaba harcamak gerekiyor.Bunu da yapıyor, olumlu 2032 Avrupa Şampiyonası, EURO 2024, yayın ihalesi… Yayın ihalesi de başarı, yaklaşık yüzde 116’lık bir ödül var.İyi şeyler de görmek lazım.”

YAYIN İHALESİNDE SARAN GRUP’LA İLGİLİ TARTIŞMALAR NEDEN OLDU, O SÜRECİ ANLATIR MISINIZ?

“İhaleye iki vardı, ikisiyle de görüşüldü Heyet olarak görüşüldü. Biz istiyoruz ki yayın geliri büyüyebildiği kadar büyüsün. Mevcut iki olanaktan da teklifler alındı ​​ve en yüksek orandaki fark beIN SPORTS, yaklaşık 30 milyon dolar fark atarak aldı. Yayın ihaleleri tamamen Türk Lirası’ na dönmüştü ama şimdi yarı yarıya dolar ve TL oldu.”

TÜRK FUTBOLUNU SİZİN YÖNETTİĞİNİZ SÖYLENİYOR HEP, SİZ Mİ YÖNETİYORSUNUZ?

“Ben futbol adamıyım. Kulüpler Birliği Başkanlığı işlemlerinde Türk futbolu adına çok şeyi yönettim. Bir çok şeyi başardık Başakşehir’le de ve bunları söylemeleri çok doğal. Yakıştırıyorlar bunu ve doğru, zaman zaman yönettik ve futbolu başardı.”

TÜRKİYE’DE FUTBOLUN MARKA DEĞERİ ADINA GÖRDÜĞÜNÜZ EN BÜYÜK SORUN NE?

“Tek bir kenara bağlamak çok zor. Futbolun tüm parçalarına çok iş düşüyor. Tribünler, medya, taraftarlar vs herkesi birbirini tetikliyor. Marka değeri olduğunu düşünüyorsak her şeyin hikâyesini sıfırdan yaratmamalıyız. Hiçbir şey düzelsin diye çaba sarf edilmiyor. Şu an Kulüpler Birliği toplantılarında 3 saat Hakem konuşuluyor, herkesin bir hakemler sorunu var. Bunlarla zaman kaybetmeyelim. Kötü niyetli olmayan, iyi niyetli bir federasyon var. İyileştirilmesi gereken şeyler var.”

YABANCI HAKEMİN ÇÖZÜM OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

“Mutlaka hakem akademisi şartı. Bunun federasyonundan ve MHK’den bağımsız olarak yapılması gerekiyor. Her hafta hakemin konuşulması doğru değil.”

ÇAĞDAŞ ATAN İSMİNDE NASIL KARAR KILDINIZ MI?

“Bizim gibi takımlarda hedefler, hedef kitlelerde açık olabilir. Biz oyuncu, teknik direktör inşa ediyoruz. Okan Buruk, Abdullah Avcı gibi isimlendirilmiş örnek. Biz hep genç hocalardan yana olduk. Bize böyle isimler lazım.”

SİZ İŞ İNSANISINIZ, KENDİ MARKANIZLA TÜRK FUTBOLUNA SPONSOR OLUR MUSUNUZ?

“Ben yatırım alanında geri dönüş beklerim, ne yazık ki futbolda yatırımın talebi yok. Biz sponsorlarımız üzüyoruz. Sponsor kavgası, yumruk, kötü tezahürat görmek istemiyoruz ama maalesef bunlar var.”

ŞAMPİYONLUK MÜCADELESİNDE İKİ KULÜP ARASINDAKİ SAHA DIŞINDAKİ TARTIŞMAYLA İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

“Rekabetin olduğu yerde tartışma olur ama bu işin dozu kaçıyor gibi. Allah korusun, görevini yerine getiren farklı farklı gruplar olur ve hepimiz üzülürüz.”

BAŞAKŞEHİR’İN HEDEFLERİ NELER?

“Başakşehir her sene Avrupa’ya gidebilmeli, oyuncu yetiştirip satabilmeli. Onun sene şampiyonu olursun, kupa kazanırsın ama bir takım onun ilk 6’sında oluyorsa bu çok önemli bir istikrardır. Biz bir ilçe takımıyız. Biz asırlık çınarlarla yarışıyoruz. Biz sürekli daha az bütçelerle Avrupa’yı kovalayan, oyuncu şeytanın bir kulübü olmalı.Başakşehir sürekli ilk 5 içinde olmalı.”

ELİNİZDE BİR SİHİRLİK DEĞNEK OLSA, TÜRK FUTBOLUNDA İLK OLARAK NEYİ DEĞİŞTİRİRDİNİZ?

“Çok şey var ama öncelikle hakem tartışmasını bitirirdim.”

TFF BAŞKANI OLMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

“O benim hep önüme geldi ama ben bunu tercih etmedim. Bizim farklı sorumluluklarımız var ve bunlara zarar vermek istemedim. Şu an için böyle bir düşüncem yok ama gelecekte ne olur Bilmiyorum”

AVRUPA ŞAMPİYONASI’NDA MILLÎ TAKIM’IN ŞANSINI NASIL GÖRÜYORSUNUZ?

“Bence hoca da devam etti, Hamit’in bölgedeki etkisi büyük. Bu takımın bir hikâye yazacağını düşünüyorum. Finalde demeyeyim ama bu takımda çeyrek final oynuyorlar diyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x