Flaş Gelişme! Ev Sahiplerine Büyük Şok. Sınırlama Getirildi, 15 Gün Süre Verildi

Avrupa Parlamentosu, Airbnb ve benzeri platformlara kısa süreli ev kiralama faaliyetlerinde sınırlamalar getiren bir yasa tasarısını onayladı. Yasa, “tüketicileri sahte kısa vadeli kiralama tekliflerinden korurken, uzun vadeli kiralamaların azalması nedeniyle konut sektörü üzerinde oluşan baskıyı da azaltmayı” hedefliyor.

Yeni düzenlemeye göre, çevrimiçi kısa süreli konaklama kiralama hizmetlerinin artışıyla birlikte Avrupa Birliği genelinde bu alandaki düzenlemeler güçleniyor. AB’deki toplam turistik konaklamanın yüzde 25’i kısa süreli kiralama yoluyla gerçekleşiyor. Ancak bu durum, konut piyasasında yüksek fiyatlar, yerinden edilme ve aşırı turizm gibi sorunlara neden oluyor.

Hollanda ve Fransa gibi ülkelerde, Airbnb gibi platformlar aracılığıyla kısa süreli kiralamalara yönelik katı kurallar getirilmeye başlandı. Örneğin, Hollanda’da ev sahiplerinin kısa süreli kiralaması yılda en fazla 30 günle sınırlandırıldı.

Yeni düzenleme, AB ülkelerinde kısa vadeli kiralama uygulamalarına ilişkin standart bir çerçeve oluşturmayı amaçlıyor. Bu düzenleme, Avrupa genelinde 2022’den itibaren yürürlüğe girecek ve ev sahiplerine, yetkililere ve ziyaretçilere net kurallar getirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x