Analist: Balinaların Sattığı Bu Altcoin Düşüşe Devam Edecek!

Bir zamanlar umut vaat eden bir altcoin olan Pepecoin (PEPE), Mayıs 2023’teki 0,00000448 dolarlık zirvesinden bu yana fiyatı yaklaşık yüzde 85 oranında düştüğü için önemli bir düşüşle karşı karşıya. Analist Yashu Gola’ya göre düşüş ivmesi Eylül sonuna kadar devam edecek gibi duruyor ve hem yatırımcılar hem de meraklılar arasında endişeye neden oluyor. İşte detaylar…

Altcoin projesinde yatırımcı güveni sarsıldı

Pepecoin geçtiğimiz iki hafta içinde bir değil iki tedirgin edici güvenlik ihlaline maruz kaldı. İlk olay 24 Ağustos’ta Pepecoin’in kurucu ekibinin haydut üyelerinin 16 milyon dolar değerinde PEPE tokenini borsalara transfer ederek potansiyel olarak satış niyetlerinin sinyalini vermesiyle meydana geldi. Bu hareket bir “rug pull dolandırıcılığı” korkusunu tetikledi ve PEPE piyasasında %30’luk hızlı bir düşüşe yol açtı.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, sadece birkaç hafta sonra, 9 Eylül’de resmi Pepecoin Twitter hesabı, “lordkeklol” olarak bilinen anonim bir varlığın projenin akredite Telegram kanalını hacklediğini doğruladı. Bu ihlal, toplulukta şok dalgaları yarattı ve PEPE’nin fiyatı %12’nin üzerinde düşerek meme coin‘e olan güveni daha da aşındırdı.

Yatırımcılar, PEPE’den kaçıyor

Yatırımcıların Pepecoin’den kaçışının kanıtı, token arzının dağılımında açıkça görülmektedir. Dolaşımdaki maksimum arzın yaklaşık %96,5’ini temsil eden 100 milyon ila 1 milyar PEPE token’ını elinde bulunduran adresler, halının çekilmesine ilişkin endişelerin ortaya çıkmasından bu yana varlıklarında önemli bir azalmaya tanık oldu. Bu etkili balinaların ayrılması, PEPE’nin fiyatı üzerindeki aşağı yönlü baskıyı şiddetlendirebilir.

Örneğin, şaşırtıcı bir şekilde, Nisan 2023’te Huobi’de PEPE tokenları satın alan bir kripto para balinası, hepsini satarak önemli bir kâr elde etti. Etherscan verilerine göre, 0x9da adresine sahip balina, 10 Eylül 2023 tarihinde, token başına 0,0000006961 dolarlık bir oranla, 194,31 ETH karşılığında 452,911 milyar PEPE tokenı sattı. Bu işlem yaklaşık 315.000 dolar kâr anlamına geliyordu. Balina, PEPE tokenlarını ilk olarak 27 Nisan 2023 tarihinde Huobi’den token başına ortalama 0,0000002198 dolar fiyattan satın almış ve yaklaşık 99.550 dolar yatırım yapmıştı. Bu satışla birlikte balinanın elindeki varlıklar sıfırlanmış oldu.

Teknik gelişmeler neyi gösteriyor?

Teknik açıdan bakıldığında, PEPE daha geniş bir düşüş trendi içinde alçalan bir üçgen formasyonuna yakalanmış gibi görünüyor. Bu formasyon tipik olarak aşağı yönlü bir devam sinyali olarak görülür. Bu formasyonun çözümü tipik olarak fiyat alt trend çizgisinin altına düştüğünde gerçekleşir ve üçgenin üst ve alt trend çizgileri arasındaki yüksekliğe eşdeğer bir düşüşle sonuçlanabilir. Bu teknik kurulum göz önünde bulundurulduğunda, PEPE’nin fiyatı Eylül 2023’te potansiyel olarak 0,00000064 dolara  düşebilir ve bu da mevcut seviyelerinden %12’lik bir düşüşü yansıtıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x