Altın fiyatları yükselişini sürdürüyor

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yayımlayacağı toplantı tutanakları öncesi yukarı yönlü hareketini sürdürdü.

Ons altın, altı seans üste üste yükselişi devam ettirdi ve güne yüzde 0,28 yükselişle 2.030 dolar seviyesinde başladı. ABD altın vadeli işlemleri, 2.041 dolar civarında seyretti.

Altının gram tarafı ise hem ons altın hem de Dolar/TL’nin etkisiyle yükseldi.

Gram altın, güne 2.020 Türk Lirası civarında başladı. Çeyrek altın ise 3.331 Türk Lirası’ndan alıcı buldu.

Doları başlıca altı para birimine karşı ölçen Dolar endeksi, 104 civarında yatay seyretti.

DOLAR BUGÜN NE KADAR OLDU?

Dolar/TL, yurt içi veri gündeminin sakin olduğu yeni günde de kademeli yükselişi devam ettirdi.

Dolar/TL, bugün bankalararası piyasanın açılışında 30,9290 ile yeni zirvesinde işlem görüyor. Kur, dün yüzde 0,2 yükselişle 30,9083’ten günü tamamlamıştı. Euro/TL ise 33,4752 civarında seyrediyor.

Piyasalar, yarın açıklanacak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı öncesi beklemeye geçti. TCMB’nin faizi yüzde 45 seviyesinde sabit bırakması öngörülüyor. Piyasalar, PPK metninde bankanın gelecek dönemde izleyeceği politikalara ilişkin ipuçlarını arayacak.

TCMB, yılın ilk enflasyonda raporunda, politika faizinin dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyinde olduğu, faiz indirimi konuşmak için ise “erken” olduğu mesajı vermişti.

Yurt dışında ise Euro Bölgesi tüketici güven endeksi ve Fed toplantı tutanakları takip edilecek. 2024’ün en dikkat çeken teknoloji şirketi Nvidia bilançosu da yakından izlenecek.

Tutanaklar öncesinde, para piyasalarında Fed’in martta politika faizinde değişikliğe gitmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bankanın faiz indirimine başlama ihtimali mayısta yüzde 37 ve haziranda yüzde 78 ile fiyatlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x