Altın dolu ürpertici mezar! Kazdıkça altın küpeler, kemerler, bilezikler çıktı… 31 kişi daha aynı yere gömülmüş

Panama ormanlarında genç kralın 1200 yıllık mezarını kazdıkça altın fışkırdı. Define gibi mezarda gözleri kamaştıran küpeler, kemerler, plaka çıktı. 31 kişinin daha aynı yere gömüldüğünü öğrenildi.

Panama Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Panama’da El Kanyo arkeolojik parkında yapılan kazılarda M.S. 700 ile 1000 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen bir mezar bulundu.

Kalıntıların Gran Coclé medeniyeti hükümdarına ait olduğunu belirten arkeologlar, bin 200 yıllık mezarın içinde altın boncuklardan yapılmış kemerler, altın kaplı balina dişi küpeler ve bir dizi yuvarlak altın plaka içeren görkemli bir altın hazinesi koleksiyonunu ortaya çıkardıklarını açıkladı.

KRAL 30 İLA 40 YAŞLARINDA

Öldüğünde 30 ila 40 yaşları arasında olan Colcé şefinin mezarında daha karanlık bir şey keşfedildi: Efendilerine “öteki dünyaya” kadar eşlik etmesi amaçlanan kurbanların bedenleri.

El Caño Arkeoloji Parkı’ndaki mezarın kazısı devam ettiği için gerçek sayı bilinmese de, antik hükümdarla birlikte en 31 kişinin daha gömüldüğü bildirildi.

YÜZÜSTÜ GÖMÜLMÜŞ

Kral antik kültüre uygun olarak bir kadın bedeninin üzerine “yüzüstü” şekilde gömülü olarak bulundu.

KURBAN EDİLİYORDU

Arkeologlar gömüleri toplu ve eşzamanlı mezarlar olarak adlandırdıklarını belirterek “Bu insanlar gömülmeden önce kurban ediliyordu, böylece öbür dünyada efendilerine eşlik edebiliyorlardı” dedi.

KÜPE, BİLEZİK, KEMER ÇIKTI

MS 750 civarında inşa edilen mezardan, çok sayıda seramik eser ve altın eser de çıkarıldı. Kazıbilimciler altın plaka zırhlar, altın boncuklu kemerler, insan figürlü küpeler, “çift başlı timsah” figürlü küpe ve dairesel altın plakalar gibi çok sayıda eser ortaya çıkardılar.

Ayrıca, Altın kaplı ispermeçet balinası dişi küpeler, altın bilezikler, köpek dişleriyle süslenmiş giysiler, ve kemikten yapılmış flütler de bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x